Látható A láthatatlanok

– Mondjál láthatatlan filmeket! – A láthatatlan ember Gárdonyitól és H.G. Wellstől, azután A láthatatlanok... – Tévedés. A láthatatlanok látható, elég, ha távmozijegyet váltasz rá.
Rendhagyó sajtóbemutatóra kaptunk meghívót a Mozinettől: a Budapesti Távmoziba szólt az invitálás. A Budapest Film mozijai egy hónapja az elsők között állították le a vetítéseket, hogy a nézők és a mozisok egészségét semmiképp se fenyegethesse a járvány. Most viszont elsőként is nyitnak újra – igaz, egyelőre csak biztonságos, internetes közvetítések formájában: a Művész, a Puskin, a Toldi, a Tabán és a Kino Cafe keddtől ismét napi műsorrendben vetítenek a film.artmozi.hu címen keresztül. Az előadásokra a szokott módon válthatók jegyek az interneten – méghozzá kedvezményes áron. A virtuális gépházakban ugyanazok a mozigépészek dolgoznak, mint rendesen, és az online nézőterek bejáratánál is ugyanazok a jegyszedők várják a nézőket, akikkel a mozikban máskor is találkozni szoktatok. Ráadásul a Távmozi vetítéseire váltott jegyekkel közvetlenül a budapesti művészmozik fennmaradását és a Budapest Film munkatársainak megélhetését segíthetitek a mozinélküliség idején. A kiválasztott előadás kezdete előtt már egy órával beléphettek a mozi társalgójába, ahol akár a mozisokkal, akár a többi nézővel beszélgethettek.
A premierek sorában elsőként A láthatatlanok lesz látható, amely Franciaországban óriási siker volt, a mozizárlat előtt több mint másfél millióan nézték meg. A hazai bemutatót néhány héttel ezelőttre tervezte a forgalmazó, de a járvány keresztülhúzta számításaikat. Ezért most úgy döntöttek, alternatív úton juttatják el a nézőkhöz a filmet: a BUFI új platformján, a Távmoziban láthatja a közönség április 21-től.
A láthatatlanok országos marketingkampánya már tavaly ősszel elindult, ezért sem akarták megvárni a mozik újranyitását a forgalmazással: legutóbb adománygyűjtéssel egybekötött vetítést tartottak belőle a hajléktalan nőknek szállást nyújtó Dózsa Éjjeli Menedékhelyen, ahol csaknem háromszázezer forintot gyűjtöttek össze a Budapest Bike Maffiával közösen, aminek a nagy részéből az intézmény művészetterápiás programját támogatják. A kampánnyal nem csupán hajléktalanokon tudtak segíteni, de a szociális munka fontosságára is ráirányították a figyelmet.
A film főszereplője ugyanis négy mindenre elszánt szociális munkás. Nőknek fenntartott nappali melegedőt vezetnek, állandó vendégeiket fürdővel és meleg étellel várják. Mindent elkövetnek, hogy segítsék az emberi méltóság megőrzését és a társadalomba való visszailleszkedést. Amikor az emberi tényezőt teljesen figyelmen kívül hagyó bürokraták ellehetetlenítik őket, hősiesen szövetkeznek, hogy a szabályokat áthágva segítsenek pártfogoltjaikon: tovább üzemeltetik a helyet, éjszaka menedéket nyújtanak, nappal pedig azon fáradoznak, hogy kiépítsék vendégeiknek a megfelelő szociális hálót. Magánakciójuk azonban nem maradhat sokáig titokban...
A film kapcsán novellapályázatot hirdettek a 168 órával együttműködésben hajléktalan nők és szociális munkások számára. 26 pályamű érkezett, amelyek közül háromtagú zsűri (Szalai Kriszta színésznő, Herskovits Eszter újságíró és Szaniszló Judit író) választotta ki a legjobbakat. A díjazott novellák a film és a Mozinet Facebook oldalán olvashatók, valamint megtekinthetők Szalai Kriszta felolvasásában, illetve a 168 óra hasábjain is megjelennek a következő hetekben.