Film a segítségnyújtásról, segítségnyújtás filmes eszközökkel

Vannak művészi megnyilvánulások, politikai pamfletek és olyan filmek is, amelyek szerencsésen ötvözik a művészetet a politikával. A szíriai háború kapcsán most egy ilyen született. Lackfi János történetét Cakó Ferenc dolgozta fel homokanimációs formában.
A szíriai válság a második világháború óta a legjelentősebb humanitárius krízis. 2014 óta több mint 250 ezer ember halálát követelte, és 13 milliónál is többen kényszerültek elhagyni otthonukat. A menekültek 90 százaléka táborokon kívül él, folyamatos bizonytalanságban. Becslések szerint mintegy 17 millióan szorulnak segítségre. Közülük három emberről szól Lackfi János meséje, amelyet a pusztító szíriai háború nyomán indult nemzetközi segélyprogram ihletett.
Egy mese a világban pusztító gonoszról, mely időről időre felébred és rombol: áldozatokat szed, és családok életét teszi tönkre. Nem az óperenciás tengeren túl, hanem nagyon is valóságosan, és nem is olyan távol, mint gondolnánk.
Egy mese a világban segítő jóról, mely nem adja fel: amint lehet, segíteni siet, újjáépít, gyógyulást, reményt és jövőt ad a szenvedőknek. Nem valamiféle tündérként, hanem embereken keresztül, az összefogás erejével.
Most beleshetünk a kulisszák mögé, hogy megtudjuk, hogyan készült a film.
A Qudra program 2016 júniusában indult – az elnevezés egy arab szóból származik, amely erőt, képességet, rugalmasságot jelent. A program a Szíriával szomszédos 4 országra (Irakra, Libanonra, Jordániára és Törökországra) terjed ki. A szíriai háború elől menekülő családok és az iraki belső menekültek visszatelepülését, újrakezdését, illetve helyben boldogulását segíti hosszú távú fejlesztésekkel. Az Ökumenikus Segélyszervezet a nemzetközi program partnereként 2018 januárja óta közel 1 milliárd forint értékű segítségnyújtásban vesz részt Irakban, egyebek között képzésekkel, mezőgazdasági és állattenyésztési fejlesztésekkel, kis- és középvállalkozások fejlesztésével. Lehel László, a segélyszervezet elnök-igazgatója szerint a kezdeményezés nem az azonnali, gyors segítségnyújtásra koncentrált, hanem olyan utakat keresett, amelyekkel munkához, megélhetéshez juttathatták az embereket.
Ezúttal Budapest
adott otthont annak a nemzetközi tanácskozásnak, melyen a szíriai és iraki
háború következményeit kezelő segélyprogram végrehajtó szervezetein kívül az érintett
országok hatóságainak képviselői is részt vettek. A Kongresszusi Központban
tartott találkozón Szijjártó Péter hangsúlyozta: a magyar kormány a jövőben is elkötelezett marad amellett, hogy a segítséget
kell odavinni, ahol a baj van. A külgazdasági és külügyminiszter ugyanakkor
hozzátette: sokak számára nem lehetséges, hogy jelenleg saját hazájukban
békében éljenek, ezért az őket befogadó országoknak szánt nemzetközi támogatásokat
jelentősen növelni kell. A hazatérés ugyanis sokkal reálisabb a szomszédos
országokból, mint sok ezer kilométerrel távolabbról – mutatott rá.
A tárcavezető
kiemelte: Magyarország nemcsak beszél minderről, hanem cselekszik is, és bár
nem nagy ország, vannak olyan részfeladatok, amelyeket szívesen old meg. Ilyen
például a nehéz helyzetben lévő keresztény közösségek segítése, valamint a
magyar kormány elindította a Hungary Helps programot, amellyel
eddig nyolcmilliárd forintból 35 ezer embernek segítettek.
Szerettük volna, ha Szijjártó Péter is velünk együtt látja a világzabáló mesébe oltott drámáját, de sajnos elszólították további diplomáciai teendői. Mindenesetre miközben autójába szállt, ígéretet tett, hogy amint ideje engedi, a Filmhome-on megnézi az igaz történet alapján készült filmet.
Fotók: Kemény Gábor